Якщо у Вашій компанії сталися такі події – руйнування, збитки й вам необхідно зрозуміти, як діяти – команда адвокатів Deloitte підготувала приблизний порядок дій з метою фіксації збитків від військової агресії росії.
Отже, якщо під час війни ваша компанія зазнала збитків або, наприклад, виробничі потужності були пошкоджені або зруйновані, то вам необхідно:
Зібрати документи про право власності на майно (договір, технічний паспорт, витяг з реєстру тощо) та зберегти їх в електронному вигляді. Це стосується як нерухомого майна, так і іншого майна: транспортних засобів, продукції, сировини тощо. Якщо документи втрачені або відсутні з інших причин – зафіксувати це в документах, які будуть складені у наступних кроках.
Зібрати документи, що можуть прямо чи опосередковано підтверджувати вартість пошкодженого/знищеного майна (бухгалтерські довідки, баланс, акти оцінки тощо).
Звернутися до органів Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), які мають скласти акт руйнування/пошкодження майна із зазначенням причини (обстріл, ракетний удар, пожежа тощо).
За можливості звернутися до місцевих органів влади (місцевої ради, державної адміністрації, військово-цивільної адміністрації), які можуть додатково підтвердити факт та скласти акт руйнування/пошкодження майна.
Звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину, в якій описати факт та причини руйнування/пошкодження майна. Важливо отримати не тільки докази прийняття заяви, а й докази її внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Кінцевою метою подання такої заяви є не так самий факт можливого розслідування злочину, як, знову ж таки, фіксація факту руйнування/пошкодження майна та створення юридичних підстав для компенсації його вартості.
Здійснити всі можливі заходи з фіксації факту руйнування/пошкодження майна. Зробити фото та фільмування, отримати письмові пояснення від свідків (із зазначенням кожної особи та її контактних даних) та посадових осіб компанії. Зберегти повідомлення від ЗМІ та/або органів влади, що пов’язані із завданими вам збитками. Це може бути фіксація вебсайтів, зокрема за допомогою скриншотів та через вебархів, фіксація повідомлень у месенджерах, за можливості можна додатково отримати інформацію від ЗМІ про подію/наявність новини у відповідь на ваш запит.
Бажано зазначити таку інформацію:
дані особи, яка здійснила фіксацію (ПІБ, паспортні дані, контакти);
точна адреса та опис місця, де знаходилося майно, за необхідності – з геолокацією;
опис обставин, за яких сталося руйнування/пошкодження майна;
опис/креслення/схема місця події із зазначенням характеру руйнувань;
за можливості – фото або фільмування об’єкта до та після руйнувань;
також за можливості – фото або фільмування залишків боєприпасів та військової техніки, які завдали пошкоджень, з елементами маркування та серійних номерів (за умови, що це безпечно, якщо сумніваєтесь – краще не ризикувати та доручити справу спеціалістам з розмінування).
7. Додатково звернутися до органів влади, наприклад через додаток «Дія», або офіційних чат-ботів з метою включення об’єкта до всіх можливих переліків збитків для подальшої компенсації.
Наразі механізм та джерела компенсації збитків ще не врегульовано, тому про подальші кроки говорити зарано. Податкові наслідки руйнування/пошкодження майна краще розглядати окремо в кожному випадку з огляду на специфіку бізнесу та правового статусу конкретного майна.
Джерело: Deloitte
Comments