Четверта індустріальна революція

индустриальная революция

Четверта індустріальна революція, яка відбувається в наш час, кардинально змінює мислення бізнесменів і життя людей. За даними KPMG, у 2017 в Україні імплементувати інноваційні продукти, послуги чи методи бізнесу були готові лише 47% респондентів. У 2018 році — уже 54%. Впровадження нового вимагає особливого підходу — зволікання може викинути компанію з ринку.

Згідно з результатами Global Innovation Index 2019, Україна посідає 47 місце в рейтингу найбільш інноваційних країн світу. А це — мінус чотири позиції порівняно з 2018 роком. А це при тому, що в Україні працює близько 160 тис ІТ-спеціалістів. Більше того, вона входить в перелік провідних країн світу за якістю ІТ-розробок!

Ризики

Інновації, особливо проникнення нових технологій 4.0, здатні впливати на всю економіку й соціальну сферу. Розумні міста, будинки, сільське господарство, фінанси, державне управління, охорону здоров’я, освіту…

Близько 95% нових технологічних ідей, втілених у стартапах, не знаходять втілення в реальному житті. Навіть в Ізраїлі, “країні стартапів”, більшість проектів не доходять до стадії реалізації.

В аналітичному звіті Deloitte та ізраїльських експертів з розвитку стартапів в Індустрії 4.0 йдеться про те, що більшість технологічних новацій буде йти від нових, інноваційних стартапів. Попит на них формують світові лідери ринку і представники венчурного капіталу.

Венчурні інвестиції в стартапи, за даними звіту Deloitte зростають високими темпами. А це — лише беручи до уваги ринок індустрії 4.0.

До прикладу, З 600 млн у 2013 році інвестиції в стартапи індустрії 4.0 виросли до 2,3 млрд дол у 2016 році, що становить 40% щорічного зростання.

Четверта індустріальна революція базується на трьох технологіях:

  1. інтернет речей (Internet of Things, ІоТ. Дозволяє обмінюватися інформацією не тільки між людьми, а й між машинами, пристроями і датчиками);
  2. цифрові екосистеми і платформи (моніторинг та управління фізичними процесами здійснюються з використанням технологій IoT);
  3. аналітика великих даних (Data Driven Decision — складні інформаційні системи, відкриті для використання клієнтами і партнерами).

Також будуть широко використовуватися технології блокчейн, віртуальної і доповненої реальності.

За прогнозами Всесвітнього економічного форуму, більшість цих технологій стануть звичними вже у 2027 році. Це означає, що з’являться не тільки розумні будинки. Появляться розумні міста, безпілотні автомобілі на вулицях і штучний інтелект в офісах.

Впровадження інновацій

Саме ЄС і США є найбільшими імпортерами українських талантів, які розробляють для них інноваційні рішення. Так, згідно з рейтингом DOU.ua, п’ятірка найбільших українських IT-компаній — Ciklum, LuxSoft, GlobalLogic, SofrServe та EPAM — працює на аутсорс.

За прогнозом компанії McKinsey, сукупний економічний ефект від впровадження новітніх технологій становитиме 14-33 трлн дол до 2025 року.

Країни, що розвиваються, особливо потребують втілення інновацій. Це допомагає компаніям виживати у постійній конкурентній боротьбі та позитивно впливає на розвиток економіки.

Усі передумови для розвитку та втілення інновацій в Україні є. Сильна базова технічна освіта, армія висококласних розробників та їхній досвід у розробці ІТ-рішень. Проте наші спеціалісти готують ІТ-продукти переважно на експорт, а успішні стартапи не переростають в продуктові українські компанії. Їх реєструють за кордоном, залишаючи в Україні лише R&D (research and development), які розвивають ІТ-продукти для іноземних ринків. Наприклад, в Україні працюють R&D-центри технологічних гігантів Oracle, Boeing, Siemens, Samsung, Ericsson.

В умовах цифрового середовища Україна повина прямувати за світовими трендами впровадження та розвитку інновацій. Це стосується і автоматизації промисловості, і оцифровування доступу до послуг.

Швидкість

Нова валюта сучасного часу — швидкість — буде тільки зміцнюватися. Це впливає на економічний стан країни, якість та доступність комунікації, медичних послуг, освіти, на екологію та розвиток підприємств.

Є два основні способи покращити економіку:

  1. збільшити кількість джерел, що впливають на ріст сукупної продуктивності країни;
  2. знайти нові шляхи використання старих джерел, щоб збільшити їхню продуктивність.

Другий пункт чітко передає ідею та важливість інновацій. Люди, компанії та країни повинні шукати нові ідеї та технології, щоб збільшити прибутки без додаткових джерел.

США — чудовий приклад такого розвитку. Розвинена аграрна країна, що швидко стала індустріальною під час Першої світової війни. Якщо говорити про людей, то швидка адаптація до нових умов є ключовим фактором успіху.

За даними Всесвітнього економічного форуму, до 2022 року з’явиться 133 млн нових професій, тоді як 75 млн старих поступово будуть замінені штучним інтелектом та роботами.

Тобто є всього три варіанти розвитку подій: нова робота для тих, хто вже зараз розвиває необхідні навички, низькооплачувана робота для тих, хто не хоче вчитися і змінювати кваліфікацію, та безробіття…


За матеріалами – Економічна правда

Детальніше

Залишити відповідь

X