Найбільш розвинені бізнес-сфери України

бізнес-сфери

Чи розвивається в Україні підприємництво? VoxUkraine дослідив динаміку відкриттів нових бізнесів за останні два роки. Як результат, виявив найбільш розвинені бізнес-сфери, найбільш підприємницькі регіони країни та найсуворіших державних регуляторів.

VoxUkraine — незалежна аналітична платформа, заснована після Революції гідності у 2014 році групою висококваліфікованих економістів та юристів, які працюють в Україні і за кордоном.

Останніми роками в Україні покращується бізнес-клімат. Про це говорять показники рейтингу легкості ведення бізнесу від Світового банку (Doing Business) та результати опитування експертів від НБУ. Динаміка показників міжнародного рейтингу свідчить, що з 2011 року започаткувати підприємство в Україні стає все легше.

Динаміка

Підприємницька діяльність в Україні стрімко розвивається. За досліджений період в Україні відкрилось 686 379 бізнесів. А це – понад 900 нових підприємств на день.

Відповідно, щомісяця в Україні реєструють в середньому 26 632 підприємства. При цьому динаміка стабільна. Кількість нових підприємств завжди утримувалась на рівні 20 – 30 тисяч на місяць.

Однак є цікавий виняток. Восени 2018 року було зареєстровано найбільше нових бізнесів. Тоді середні показники збільшились більш ніж на  7 000 підприємств. Пікова реєстрація відбулась жовтні 2018 року  – 57 168 нових підприємств. А це майже вдвічі перевищувало середні показники за рік (29 443 бізнесів). Частково це пояснюється заходами з детінізації зайнятості, здійсненими Кабміном у цей час.

Які ж саме бізенси активно реєстрували у жовтні 2018? Більшість зареєстрованих тоді бізнесів – це ФОПи. Сфери їхньої діяльності – це роздрібна торгівля різних видів (20 577), перукарські послуги (6 891)  та комп’ютерне програмування (3 360). Відзначимо, що ці сфери – у топах за популярністю незалежно від періоду.

ФОП VS ТОВ

Серед усіх організаційно-правових форм реєстрації кількісно переважають ФОП. За 2 роки їх зареєструвалося 531 019 (77% від усіх бізнесів).  На другому місці за кількістю реєстрацій знаходяться ТОВ (155 359 бізнесів). Вони становлять 75%  від усіх зареєстрованих юридичних осіб. А на третьому – громадські організації (10 404).

Щороку ФОПів відкривається стабільно більше, ніж ТОВ, і різниця у кількості поступово зростає. Наприклад, у 2017 році ФОПів відкрилось у 3,6 раза більше, ніж ТОВ (86 171  підприємств проти 31 444). А в серпні 2019 ФОПів відкрилося уже в 5,7 рази більше, ніж ТОВ (172 068 проти 43 371).

Це може пояснюватись легкістю процедури реєстрації, значно меншими вимогами до звітності та розміром податків. Останній фактор стає однією з причин, через які підприємці намагаються залишитися у статусі ФОП. Реєстрація ТОВ потребує більшої кількості бюрократичних процедур. А для складання звітності та сплати податків знадобляться послуги професійного бухгалтера. Окрім того, інколи підприємства використовують ФОП як спосіб платити нижчі податки.

Регіональний розподіл

Найбільш активно нові бізнеси відкривали у 5 найбільших областях та Києві. Кількість нових бізнесів у Києві втричі більша, ніж середня кількість у топ-5 областях. За 2,5 роки у столиці зареєстрували 139 646 нових бізнесів. А це становить 20% від їхньої загальної кількості.

Щоб оцінити інтенсивність відкриття нових бізнесів для кожного регіону незалежно від кількості населення в ньому розрахували кількість підприємств на 100 тисяч населення. Найбільший їх приріст у Київській (2 140 на 100 тис. населення), Харківській (1 923), Одеській (1 890), Миколаївській (1 765), Чернівецькій (1 745) та Львівській (1 747) областях. Сумарно вони складають 41% загальної кількості нових бізнесів.  Найпопулярнішими сферами у цих областях є роздрібна та оптова торгівля, а також програмування.

У всіх регіонах країни на першому місці за кількістю нових підприємств на 100 тис. населення знаходиться сфера роздрібної торгівлі. Сфера оптової торгівлі також присутня у трійці лідерів в усіх регіонах, але займає друге/третє місце. Програмування входить до трійки найпопулярніших сфер у кожній з топ областей за кількістю нових бізнесів.

Перевірки новоспечених бізнесів

З 686 379 нових підприємств потрапили у коло уваги регуляторів 2 099  (0,3% від загальної кількості). А  проходили перевірку та отримали висновок по ній тільки 1 203 товариства з обмеженою відповідальністю.

VoxUkraine відібрали тільки ті сфери, де за період з серпня 2017 по серпень 2019 було зареєстровано понад 100 бізнесів, і порахували, яку частку з них  перевірили.

Середнє співвідношення частоти перевірок до загальної кількості зареєстрованих бізнесів у певній сфері становить 5,1%. Найчастіше на підприємстві проводиться одна перевірка (мода), але є і винятки.

Найчастіше перевірки проходили нові підприємства за КВЕД “роздрібна торгівля пальним” (38% від загальної кількості нових підприємств у цій сфері) та сфери медичних послуг (27%). На першому місці за кількістю порушень – сфера роздрібної торгівлі пальним. Тут державні регулятори виявили 1400 порушень (в середньому по 12 на одне підприємство) при середньому значенні за всіма галузями у 3 порушення на підприємство.

Хто перевіряє бізнеси?

Найбільше перевірок проводили Державна архітектурно-будівельна інспекція України (545 перевірок), Державна служба України з питань праці (274 перевірки) та Державна служба України з надзвичайних ситуацій (235 перевірок).

Серед регіональних регуляторів найсуворішими виявилась Дерспоживслужба у Житомирській області. Вона за 2,5 роки провела їх 187 раза. Наступними за цим параметром є Держспоживслужба м.Києва (137 перевірок) та київське відділення Пенсійного фонду (52 перевірки).

Отже:

  • Протягом двох років з серпня 2017 по серпень 2019  кількість нових бізнесів зростає щомісяця на 20-30 тисяч, відповідно щодня в Україні реєструється близько 900 нових бізнесів. Загалом за цей період в країні було зареєстровано 686 379  нових бізнесів;
  • Більшість нововідкритих бізнесів – як фізичних, так і юридичних осіб – займаються торгівлею. Причому для фізосіб це роздрібна торгівля (30% нових ФОП), а для юросіб – оптова (42% нових ТОВ). Другою за популярністю сферою діяльності ФОПів є програмування (12%), а для ТОВ – операції з нерухомістю  (6%);
  • В середньому на 100 тисяч населення припадає 1 558 нових бізнесів. Загалом 40% від усіх нових підприємств на 100 тис. населення відкрили в Київській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Львівській та Чернівецькій областях. Але абсолютну кількісну перевагу має Київ (тут знаходяться 20% усіх відкритих за цей час підприємств);
  • Державні органи починають перевіряти підприємства у середньому за 10 місяців після реєстрації. Найшвидше приходить з перевіркою Держспоживслужба (в середньому через 9 місяців). Вона найбільше цікавиться підприємствами охорони здоров’я. Пенсійний фонд починає перевірки в середньому за 10 місяців після реєстрації. Але підприємства роздрібної торгівлі – удвічі раніше (в середньому за 5 місяців).

Джерело 

Залишити відповідь

X